Девятый Республиканский творческий конкурс «Наурыз — көктем мейрамы» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің түрлері қайталау

IV международный творческий конкурс «Весна идёт — весне дорогу!» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана, стран ближнего и дальнего зарубежья

 

 

 

Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан, Ломоносов ауылы, «Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған Ломоносов арнайы (түзетү) мектеп-интернаты» КММ, Нұрғасымова Әселзада Қабдолқызы

8а сынып

I — Сабақтың тақырыбы: Етістіктің түрлері қайталау

II — Сабақтың мақсаттары:

1. Білімділік: Етістіктің түрленуі туралы мәлімет беру,етістіктің шақ категорииясын ажырата білуге үйрету, шақ түрлерінің бір — бірінен айырмашылығын таныту.
2. Дамытушылық: Ынта қойып тыңдау, жазу, талдау, машықтарын қалыптастыру. Сөздік қорын байыту. Ауызекі сөйлеу тілін дамыту.
3. Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын насихаттау.

III — Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметссіздер ме балалар. Әнұранды орындап, сыныпты түгелдеу.
Бүгін кім кезекші?
Сенің атым кім?
Сен нешінші сыныпта оқисың?
Бүгін нешесі? Бүгін қай күн?
Қазір қай жыл мезгілі?
Бүгін ауа райы қандай?

IV — Оқушылардың сабақтамен мақсатымен таныстыру:

Біздің бүгінгі сабағымыз, етістіктің шақтары. Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз «блок» түрінде жүргізіледі.

І — Блок

Әңгіме — сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар

Әңгіме — 6 әріп, 3 — дауысты, 3 — дауыссыз, әң — гі — ме — 3 буын.

Ә — дауысты дыбыс, жіңішке, ашық, езулік
Ң — дауыссыз дыбыс, үнді
Г— дауыссыз дыбыс, ұяң
І — дауысты дыбыс, жіңішке, қысан,езулік
М — дауыссыз дыбыс, үнді
Е — дауысты дыбыс, жіңішке, ашық, езулік

ІІ — Блок. «Кластер»

1. Етістік дегеніміз не?
2. Етістік сұрақ жауап береді?
3. Етістіктің неше шағы бар екен:
4. Нақ осы шақ қалай жасалады?
5. келер шақ қалай жасалады?
6. өткен шақ қалай жасалады?

ІІІ — Блок. «Нақ осы шақ»

1. Ңақ осы шақ (собственно — настоящее время глагола) сұрақ жауап береді не істеп жатыр?, не істеп отыр?, не істеп жүр?, не істеп жүр? — что делает?

1 — тапсырма. Төменде берілген нақ осы шақ тардың жалғаулардың қосып жазыңда : Бара жатыр (идет), келе жатыр (идет), жазып жатыр (пишет).

І жақ Мен жаз — ып жатыр — мын Я пишу
ІІ жақ Сен жаз — ып жатыр — сың Ты пишешь
ІІ жақ Сіз жаз — ып жатыр — сыз Вы пишите
ІІІ жақ Ол жаз — ып жатыр Он пишет

І жақ Біз жаз — ып жатыр — мыз Мы пишем
ІІ жақ Сендер жаз — ып жатыр — сыңдар Вы пишите
ІІ жақ Сіздер жаз — ып жатыр — сыздар Вы пишите
ІІІ жақ Олар жаз — ып жатыр Они пишут

ІV — Блок «Келер шақ»

1. Келер шақ (переходное — будущего времени)— сұрақ жауап береді — Не істейді? (Что будет делать?) барады (пойдет), келеді (придет), алады (возьмет), жазады (напишет), отырады (сядет), жұрнақтары — й, — е — а

2 — тапсырма . Төменде берілген келер шақ тардың жұрнақтарын қосып жазыңдар : бар (пойдет), кел (придет), ал (возьмет), жаз (напишет), отыр (сядет)

І жақ Мен жүр — е — мін
ІІ жақ Сен жүр — е — сің
ІІ жақ Сіз жүр — е — сіз
ІІІ жақ Ол жүр — е — ді

І жақ Біз жүр — е — мін
ІІ жақ Сендер жүр — е — сіңдар
ІІ жақ Сіздер жүр — е — сіздар
ІІІ жақ Олар жүр — е — ді

V — Блок

1. Өткен шақ (прошедшая время) сұрақ жауап береді Не істеді; жұрнақтары — ты\ті, ды\ді. Личных окончаний ым\ім, ың\ің, ыңыз\іңіз, м, ң,

3 — тапсырма. Төменде берілген келер шақ тардың жұрнақтарын қосып жазыңдар: Айт, кет, жаз, көр

І жақ Мен шақ — ты — м
ІІ жақ Сен шақ — ты — ң
ІІ жақ Сіз шақ — ты — ңыз
ІІІ жақ Ол шақ — ты

VI — Блок «Сөзжұмбақты шеш»

1. Гусь
2. Заяц
3. Волк
4. Арбуз
5. Стена
6. Ласточка
7. Гвоздика
8. Скворец

VII — Блок. Сөйлемдегі сөздердің дұрыс онын тап

1. Марат, келді, мектепке.
2. Тимур, салды, сурет.
3. Сен, жатырсың, ұйықтап.
4. Сөйлеп, мен отырмын.
5. Айгүл, айтты, өлең.
6. Ойнап, ол жүр.

VIII. Сабақтың қорытындысы

Балалар, сонымен сабақта не үйрендік?

Үй тапсырмасы. Сөздік — бет — 101. Ереже Бағалы

Категория: