Девятый Республиканский творческий конкурс «Наурыз — көктем мейрамы» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана

 

 

 

«Бала Шоқан» С. Бегалин

IV международный творческий конкурс «Весна идёт — весне дорогу!» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана, стран ближнего и дальнего зарубежья

 

 

 

Умурзакова Айман Галимовна, учитель казахского языка и литературы, высшая квалификационная категория высшего уровня, КГУ «Средняя школа № 10 им. Н. К. Крупской», г. Петропавловска

«Бала Шоқан»

Сабақтың мақсаты: С. Бегалиннің өмірбаянымен таныстырып, повесін балаларға жеткізу

Міндеттері:

А) әңгімені оқу, мазмұнын түсіну
Ә) мәнерлеп, түсініп, рөлге бөліп оқу жұмыстарын жүргізу
Б) Бала Шоқан бойындағы кішіпейілдік, адамгершілік, ізгілік сияқты асыл қасиеттерді оқушыларға үлгі ету

Сабақтың көрнекілігі: С. Бегалинннің портреті, Ш. Уәлихановтың бала кездегі суреті, портреті және Шоқан еңбектері мен ол туралы жазылған ғылыми еңбектер көрмесі.

Сабақтың барысы:

I. Кайталау

1. Шоқан кім? Ол жайында не білесіңдер?
2. Шоқанның әжесінің аты кім?
3. Шоқан мен Потанин қай кезде танысты?
4. Олардың достығы туралы не айтар едіңдер?
5. Шоқан туралы қандай көркем фильм көрдіңдер?

II. Жаңа сабақ

1) С. Бегалиннің өмірбаянын сұхбат түрінде өткізу
2) Повеспен жұмыс жүргізу

(Мәтін мазмұнын тұтас меңгерген соң, сұрақтар қойылады)

1. «Кешегі бала» деген кім? (Шоқанның ерке інісі-Жақып)
2. Мысықтың соншама қорқақ болуы неден?
3. Шоқан мысықпен қай жерде кездесті?
4. Мысық Шоқанның келгеніне неге қуанды?
5. Мысықтың негізгі ермегі не?

III. Жоспар:

1.Сары баланың сағынышы

2. Қорқақ мысық

3. Шоқанның уәдесі

4. Тентек бала

5. Мысықтың төре үйіне баруы

6. Бауырсақ пен қымыз

7. Уәдеге беріктік

8. Шоқанның сыйлығы

9. Қоштасу (Жоспар бойынша оқып, сұрақ қойып, жұмыс жүргізу)

IV. Кейіпкерлерге мінездеме беру. Кестені толтыру

Шоқан

Мысық

Жақып (кешегі бала)

мейірімді

қорқақ

тентек

уәдеге беріктік

тентек балалардан көп таяқ жеген

сотқар

Өнерді түсіну

Өнерлі,шебер

ерке

Тапсырма: Кестені толтырып,жалғастыру, ауызша суреттеу

V. Көркемдегіш тәсілдерді табыңдар

Мысалы: жолбарыстай, тайдай-теңеу

Эпитеттер: сары бала, шұбар құнан-эпитеттер

Үй тапсырмасы: Осы повеске композицияны құрастыру

Категория: